Siirry suoraan sisältöön.
Uutinen

Opintojen edistymisen seuranta on käynnistynyt

UUTINEN 3.10.2023 13.50

Opintojen edistymisen seuranta on käynnistynytOpintojen edistymisen seuranta on käynnistynyt

Opintojen edistymisen seuranta lukuvuoden 2022 - 2023 osalta on käynnistynyt. Seuraamme vuosittain aikuiskoulutustuen saajien opintosuorituksia menneeltä lukuvuodelta. Samalla tarkistamme, ovatko opinnot päättyneet kesken aikuiskoulutustuen tukikauden. Saamme tiedot lukuvuoden opintosuorituksista ja päättyneistä opinnoista KOSKI-tietovarannosta sekä VIRTA-opintotietopalvelusta.

Aikuiskoulutustuki edellyttää, että opinnot edistyvät tukiajalla riittävästi. Jos saamiemme tietojen perusteella vaikuttaa siltä, että opintojesi laajuus tukijakson aikana ei ole ollut riittävä, pyydämme sinulta selvitystä tukiajalla suoritetuista opinnoistasi. Aiheettomasti maksettu tuki tullaan perimään takaisin, jos selvityksen perusteella osoittautuu etteivät opintosi ole edistyneet riittävästi.

Lue lisää opintojen edistymisen seurannasta.