Huomio!

Aikuiskoulutusetuudet lakkauttava laki on tullut voimaan 1.6.2024 ja olemme päivittäneet Ajankohtaista-sivun.

Siirry suoraan sisältöön.
Uutinen

Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen hallitusohjelmassa

UUTINEN 19.6.2023 16.00

Olemme saaneet paljon huolestuneita yhteydenottoja sekä nykyisiltä asiakkailtamme että ihmisiltä, jotka ovat suunnitelleet hakevansa aikuiskoulutustukea. Ymmärrämme epätietoisuuden aiheuttaman huolen ja olemme siitä pahoillamme.

Tieto aikuiskoulutustuen lakkauttamisen sisältymisestä hallitusohjelmaan on tullut Työllisyysrahaston tietoon perjantaina 16.6.2023.  Meillä ei valitettavasti ole tästä tällä hetkellä muuta tietoa kuin hallitusohjelmaan kirjattu. Hallitusohjelman kirjauksen mukaan muutos tulisi voimaan 1.8.2024. Yleensä tällaiset uudistukset on tehty niin, että aiemmin myönnettyjen tukien maksamisessa on siirtymäaika.

Pyrimme saamaan tarkempaa tietoa asiasta mahdollisimman pian ja tiedotamme siitä kaikissa kanavissamme. Otamme vastaan hakemuksia ja käsittelemme niitä voimassa olevan lainsäädännön mukaisesti.

Lisätietoa löydät Ajankohtaista aikuiskoulutustuesta sivulta

Perjantaina 16.6. julkaistut ensikommenttimme hallitusohjelman sisällöstä pääset lukemaan tästä.